جوش co2

لوله‌های فولادی درصنعت نفت و گاز و پتروشیمی

جوش co2

جوش CO2

آزمایشها نشان می‌دهد اگر بتوانيم از ورود گازهای موجود در هوا مثل اكسيژن و نيتروژن به منطقه جوش جلوگیری کنیم ،نتیجه جوش از خواص شيميايی و فيزيكی بهتري برخوردار خواهد بود.جوشكاری قوس الكتريكی با گاز محافظ CO2 يك روش بسيار مفيد است که کاربرد فراوانی پیدا کرده است. اين روش برای جوشكاری فلزات سخت و معمولی در تمامي ضخامت‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جوشکاری ورق یا تیرآهن با این روش بسیار جوش مقاومتری پیدا میکند

در اين روش قوس الكتريكي و حوضچه مذاب كاملاً براي جوشكاری واضح و آشكار است. در جوشكاری با CO2 گاهی يك لايه نازك سرباره روی گرده جوش را می پوشاند كه بايد اين لايه از روي سطح جوش برطرف شود.

مزايای جوش MAG:

اين فرايندبصورتی است كه می تواند در مورد بيشتر فلزات مغناطيسی و غير مغناطيسی مفيد باشد. دراين شيوه ميزان جرقه كم است. سيم جوش به طور مستمر تغذيه می‌گردد، بنابراين زمان برای تعويض الكترود صرف نمی‌شود و به راحت‌ می‌تواند در تمام وضعيت‌ها استفاده شود و سرباره بسيار اندك است. از الكترود با قطر نسبتاً كم استفاده می‌شود، كه باعث بالا رفتن چگالی جريان می‌شود ودرصد بالايي از سيم جوش در منطقه اتصال سُلب می‌شود.

 

نكاتي راجع به استفاده صحيح از سيم جوش CO2

اندازه شيار قرقره كشنده واير فيدر دستگاه جوش بايد با قطر سيم جوش مصرفی همخوانی داشته باشد و نازل ورودی انتهای تورچ جوشكاری دقيقاً در مقابل شيار قرقره كشنده جوش قرار گرفته باشد، ضمناً نوك اين نازل تيز باشد، زيرا باعث آسيب زدن به سيم جوش می گردد.

فنر هدايت كننده سيم جوش در دادن غلاف تورچ داراي مشخصات زير باشد:

  1. حالت ارتجاعی خود را در اثر گرم شدن از دست نداده باشد.
  2. له شدگی نداشته باشد.
  3. كوتاه نباشد.

فشار پيچ و فنر نگهدارنده قرقره های كشنده روی سيم جوش در حدی باشد كه:

  • سيم جوش له نشود.
  • سيم جوش به هنگام كار متوقف نگردد

 

در صورت استفاده از گاز محافظ CO2 بعداز مانومتر كپسول، بايد گرمكن گاز نصب گردد و همواره قبل از شروع عمليات جوشكاری از صحت كاركرد گرمكن اطمينان حاصل شود. فنر تورچ در مدت زمان لازم (بستگي به ساعت كاركرد دارد) تميز و عاری از هر گونه آلودگی گردد، در غير اين صورت فنر دچار اشكال می‌شود. (براي تميز كردن فنر تورچ می‌توان فنر را به صورت حلقه در آورد و در داخل بنزين قرار داد و سپس با فشار باد آن را تميز كرد).

آمپر و ولتاژ جوشكاری زمانی با هم همخوانی دارند كه ريزترين و مداوم ترين صدای ريزش قطرات سيم جوش هنگام كار شنيده شود. بعد از تنظيم ولتاژ و آمپر بايد خروجی كابل اتصال منفی روی دستگاه جوش نسبت به ضخامت قطعه ، ميزان گرمای لازم انتقالی به قطعه، صحيح انتخاب گردد. در اين صورت پاشش جرقه جوشكاری زياد خواهد بود.

فاصله نوك نازل سيم جوش تا نوك شعله هنگام مصرف ازگاز CO2 به ميزان 2mm  و هنگام استفاده ازاين گاز با مخلوطي از آرگون 8mm داخل تر باشد. به هنگام جوش كاری، زاويه اين جوش نسبت به خط عمود بركار بيشتر از 25 درجه نباشد زيرا باعث خواهد شد که فاصله سيم آزاد زياد شود و گاز محافظ به طور كامل روی حوضچه جوش نريزد.

 


جهت جلوگيری از چسبيدن جرقه‌ها به داخل شعله جوش و اطراف نازل سيم جوش در ابتدا و همچنين در فواصل بين كار و بعد از تميز نمودن آثار جرقه ها از اسپری ضدجرقه استفاده گردد.

معايب جوش MAG :

تا به حال تعدادی از قطعات و اتصالات فلزی مهم و ايمني دربدنه خودرو در اثر ايجاد بعضی عيوب در فلز جوش يا منطقه مجاور آن شكسته شده و موجب خسارات مالی و جانی فراوانی شده‌اند. همانطور كه مي‌دانيم جوش ايده‌آل و خالي از نقص تقريباً غيرممكن است و معمولاً جوش‌ها دارای معايبی هستند، مخصوصاً جوشكاری‌هايی كه به صورت دستی انجام می‌شوند.

در جوش CO2 به دليل اين كه تجهيزات و ادوات جوشكاری نسبت به جوش‌هايی ديگر بيشتر است لذا عيوب آن هم نسبت به جوش‌های ديگر بيشتر است كه در حد ممكن بايد از مواد مصرفي مناسب مانند گاز CO2 مرغوب و خالی از رطوبت، سيم جوش متناسب با زاويه جوشكاری و قطعه‌كار عاری از كثيفی مانند چربی، زنگ زدگی، اكسيده بودن، رنگ و رطوبت استفاده كرد.

 

عيوب جوش CO2 در اثر عوامل مختلف و متفاوت اعم از اتصال، مناسب نبودن مواد مصرفی شامل فلز قطعه‌كار، گاز CO2، سيم جوش مصرفی و پارامترهای جوشكاری مانند ولتاژ، جريان، سرعت تغذيه سيم، قطر، سرعت حركت تورچ، نوع دستگاه و عدم مهارت جوشكار در نحوه انجام عمليات جوشكاری و نيز پيش‌گرم و يا پس‌گرم كردن می‌توان نام برد.